Kredyt hipoteczny pod budowę
Pierwszą podstawową sytuacją, w której decyduje się na to, żeby wziąć kredyt hipoteczny, jest bez wątpienia budowa domu. Koszta są duże, zwłaszcza wtedy, kiedy chce się zrobić wszystko od podstaw, a zatem począwszy od kupienia działki, przez załatwienie wszystkich pozwoleń, na stworzeniu niezbędnych instalacji i wreszcie na wybudowaniu domu skończywszy. O kredyt warto starać się odpowiednio wcześniej, tak, żeby po jego uzyskaniu można było ruszyć z pracami – bo te będą trwały również dość długo.
Kupno nieruchomości
Czasem zdarza się, że nie chcemy budować nowego domu od fundamentów, ale za to znaleźliśmy znakomitą ofertę w biurze nieruchomości. Oto buduje się całe osiedle domków jednorodzinnych, wykonane według określonego projektu, projekt nam się podoba i, co za tym idzie, bardzo chętnie kupimy dom oferowany nam przez dewelopera. W takiej sytuacji również możemy zdecydować się na wzięcie kredytu. Już samo jego załatwianie wymaga określonej ilości formalności, a jeśli pozbędziemy się takich ze względu na ułatwienie w postaci kupna gotowego domu, będzie nam o wiele lepiej rozpocząć nowe życie w nowym domu.
Kiedy dostaniemy kredyt?
Żeby dostać kredyt, zwłaszcza duży i na wiele lat, trzeba przede wszystkim móc udokumentować stałe zatrudnienie i odpowiednio wysokie dochody. Jeśli tego nie będziemy mieli, wówczas z całą pewnością nie uda nam się uzyskać kredytu. Poza tym oczywiście trzeba się jeszcze móc udokumentować absolutną niekaralnością, a także tym, że nie ma się w zanadrzu innych kredytów, które się cały czas spłaca. Im więcej kredytów, zwłaszcza na wysokie kwoty, tym mniejsze prawdopodobieństwo otrzymania kolejnego. Trzeba się z tym liczyć wcześniej i tak rozsądnie działać, aby mieć pewność, że kredyt się otrzyma.