Jednym ze sztandarowych produktów bankowych są kredyty. Są to produkty bankowe, w których bank pożycza kredytobiorcy określona kwotę środków, a ten musi oddać ją w określonym terminie wraz z odsetkami, na które składa się wysokość stóp procentowych oraz marża dla banku. Jednymi z najpopularniejszych wśród klientów indywidualnych są kredyty gotówkowe. Obecnie nazwa może być trochę myląca, ponieważ w dobie rozwoju bankowości elektronicznej i posiadania kont osobistych przez chyba większość osób, środki są po prostu przelewane na konto.

Kredyty gotówkowe są przeznaczane na różne wydatki związane z prowadzeniem gospodarstwa domowego, a bank nie wnika specjalnie w konkretny cel, na jaki maja być przeznaczone. Celem tym może być na przykład sfinansowanie wyjazdu wakacyjnego, czy jakichś większych zakupów.  Kwoty takich kredytów mogą być różne, zazwyczaj od kilku tysięcy do nawet ponad 100 000 złotych. Są one też zwykle wyżej oprocentowane od na przykład kredytów hipotecznych. Oprocentowanie to jest jednak różne w przypadku różnych banków. Warto więc przejrzeć dokładnie dostępne oferty, aby wybrać tą najlepszą. Można sobie pomóc korzystając ze stron internetowych zawierających zestawienie dostępnych ofert kredytowych, ale warto zwracać uwagę na to, czy dostępne dane są aktualne.

Co można znaleźć w ofertach banku? Generalnie rzecz biorąc nominalne oprocentowanie kredytów gotówkowych wynosi kilkanaście procent, zaś prowizja kilka procent, mniej więcej około 5.  Wysokość samych rat zależeć będzie oczywiście od kwoty zaciągniętego kredytu, jak i od czasu spłaty. Może on wynosić od kilku miesięcy do kilku lat, a w przypadku większych kwot kredytu nawet nieco dłużej.

Różne może być też podejście banku do potencjalnego kredytobiorcy, jeżeli chodzi o ocenę jego zdolności kredytowej i stawiane wymogi. Oczywiście zdolność spłaty kredytu jest sprawdzana wszędzie, ale w niektórych bankach może to być nieco mniej restrykcyjne. Na przykład  w niektórych bankach wymagane jest wykupienie ubezpieczenia kredytu, czy dostarczenie zaświadczenia potwierdzającego wysokość dochodów. Inne zaś wymagają na przykład tylko oświadczenia i nie ma wymaganego ubezpieczenia. Oczywiście im większa będzie kwota zaciąganego kredytu, tym dokładniej będzie sprawdzana zdolność kredytowa. Warto również pamiętać o regularnym spłacaniu zaciągniętych już zobowiązań, ponieważ to także jest brane pod uwagę na podstawie danych z BIK-u, czyli Biura Informacji Kredytowej.

Trzeba tutaj wspomnieć, że czasem drobne niezapłacone rachunki i opóźnienia w spłatach rat również mogą widnieć na naszym koncie w Biurze Informacji Kredytowej. Może to negatywnie wpłynąć na decyzję banku o przyznaniu nam kredytu – nawet jeśli nasze zaległości były naprawdę niewielkie. To czy jesteśmy w rejestrze BIK, możemy sprawdzić dzięki pomocy firm świadczących takie usługi lub samemu poprosić o udostępnienie tego, co jest napisane na naszym koncie.