Bezpieczeństwo swoich pieniędzy – komu na tym nie zależy? Dlatego zamiast trzymać pieniądze w sejfie albo pod wersalką, załóż lokatę!

Lokata bankowa od lat pozostaje najbezpieczniejszym sposobem na oszczędzanie i przechowywanie pieniędzy. Jest to rodzaj umowy klienta z bankiem, podczas której klient decyduje się powierzyć bankowi daną kwotę, aby po upływie określonego czasu otrzymać ją z powrotem, powiększoną o odsetki. W czasie trwania umowy bank w dowolny sposób inwestuje i obraca wpłaconymi pieniędzmi, na końcu oddając je klientowi. Tyle w skrócie. Jednak zagadnienie lokat jest na tyle szerokie, że warto zapoznać się z nim szerzej.

Przede wszystkim lokaty dzielą się na krótkoterminowe, średnioterminowe oraz długoterminowe. Ciężko stwierdzić, które są najpopularniejsze, gdyż każda ma swoje wady i zalety. Zaletą krótkoterminowych jest na pewno fakt, że nie zamraża się swoich środków na długi czas, wypracowany zysk jest jednak mniejszy. Jeśli więc klientowi nie zależy na szybkim dostępie do środków, może bez obaw wybrać lokatę długoterminową. Oprocentowanie lokat to również złożona kwestia. Banki często zachęcają głośnymi hasłami o szybkim i wysokim zysku, zachęcają na przykład do założenia kwartalnej lokaty z oprocentowaniem 5%. Należy jednak uświadomić sobie, że podana stopa oprocentowania dotyczy roku, a nie czasu trwania lokaty! Dlatego nie ma co liczyć na szybkie bogactwo, bo wpłacając na przykład 10000 zł na kwartał z oprocentowaniem 5%, na pewno nie dostaniemy do kieszeni 10500 zł, a „jedynie” 10125 zł, bez uwzględnienia choćby podatku 19%… Z drugiej strony zyskaliśmy w ten sposób zabezpieczenie naszych pieniędzy przed inflacją, dlatego też choćby z tego powodu warto rozważyć założenie lokaty. Nie przynosi ona znaczących zysków przy racjonalnych kwotach, ale stanowi doskonałe zabezpieczenie przez wspomnianą, nieuchronną niestety, inflacją.

 Rodzajów lokat jest całe mnóstwo, po szczegóły warto zwrócić się do banku. Oprócz lokat terminowych ciekawym rozwiązaniem są lokaty strukturyzowane, przeznaczone zwłaszcza dla osób posiadających duży kapitał. W lokacie takiej tylko część środków jest inwestowana przez bank bezpiecznie i pewnie, reszta może przynieść za to niespodziewanie wysoki zysk, dzięki inwestycjom na giełdzie lub w kruszce.