Na zakup swojego mieszkania można uzyskać dofinansowanie, ale trzeba wiedzieć jakie warunki spełnić, aby to było możliwe. Dla młodego małżeństwa kupno nowego mieszkania jest bardzo trudne. Zanim się dorobią wspólnych pieniędzy zwykle mija sporo czasu. Jedynym szybkim rozwiązaniem jest wzięcie kredytu, ale też trzeba mieć pewność, że będziemy w stanie go na czas spłacić. Trafnym rozwiązaniem miał być specjalny program rządowy mieszkanie dla młodych. W rzeczywistości było zupełnie inaczej. Wyznaczono bardzo trudne kryteria jakie należy spełniać, aby taką dopłatę otrzymać przez co wiele osób nie miało szansy, aby z takiego programu móc skorzystać. Ponadto ilość mieszkań jakie spełniły by oczekiwania w Polsce jest naprawdę niewielka i bardzo ciężko jest takie mieszkanie znaleźć.

W ramach tego programu można było kupić dom lub mieszkanie z rynku wtórnego. Wielkość mieszkania również była ograniczona. Mając troje dzieci mieszkanie nie może przekraczać 85 metrów, zaś w przypadku mniejszej rodziny tych metrów może być maksymalnie 75. Jeśli chodzi o dom nie może być on większy niż 110 metrów. Nie jest to bardzo duża powierzchnia przez co ciężko jest takie domy i mieszkania znaleźć. Jest również limit jeśli chodzi o cenę za metr kwadratowy mieszkania w poszczególnym województwie. W przypadku, kiedy uda nam się już znaleźć taki dom lub mieszkanie warto skorzystać z programu, gdyż będzie on o wiele tańszym rozwiązaniem niż kredyt hipoteczny. Jak widać rząd w Polsce co prawda stara się pomóc obywatelom w spełnieniu marzenia o domu, czy też mieszkaniu, ale jednocześnie robi wszystko, aby jak najmniejsza liczba osób z takiej pomocy mogła skorzystać. Wcześniej istniał tak zwany program rodzina na swoim. W 2012 roku został zlikwidowany. Wymagania odnośnie skorzystania z dopłaty 50% odsetek kredytu przez pierwszych osiem lat były równie wygórowane i mało kto mógł z tego programu skorzystać. W końcu program został zamknięty. Szkoda, gdyż mimo sporych wymagań spora liczba rodzin mogła kupić sobie dom czy też mieszkanie. Dziś wiele z takich osób bez pomocy z programu nigdy takiego domu lub mieszkania nie będzie w stanie sobie kupić.

Pierwszy dom czy tez mieszkanie jest bardzo ważne dla każdej nowej rodziny. Biorąc ślub marzy nam się własne miejsce na ziemi, gdzie będziemy mogli zamieszkać ze swoją drugą połówką i z dziećmi. Nie każdy ma szanse spełnić to marzenie nawet przez całe swoje życie. Bardzo często młodzi, którzy mają własne mieszkania lub domy otrzymali je od rodziców, lub musieli przez wiele lat ciężko pracować za granicą, aby sobie na takie mieszkanie zarobić. Druga część spłaca przez wiele lat kredyty hipoteczne i cały czas musi oszczędzać. Kredyty hipoteczne są udzielane na wiele lat i przez wiele lat, żyjemy w strachu, co będzie jeśli nie uda nam się wszystkiego spłacić. Wówczas nasze mieszkanie może nam zostać odebrane.