Wybierając kredyt hipoteczny, należy najpierw zapoznać się ze wszystkimi ofertami banków, by móc wybrać ofertę jak najbardziej korzystną, tak samo jak wybieramy konto osobiste czy w zależności od potrzeby konto firmowe. Niestety banki, kusząc klientów wielkimi promocjami zazwyczaj ukrywają jakieś haczyki. Najlepszym sposobem, by nie dać się naciągnąć jest powierzenie tej sprawy specjalnym instytucjom, które fachowo zajmują się pośrednictwem bankowym, i pomagają w załatwieniu wszystkich formalności związanych z kredytem hipotecznym.

Takim profesjonalnym doradztwem zajmuje się Open Finance czy Expander. Są to firmy dzięki , którym otrzymamy produkt najbardziej dopasowany do naszych potrzeb jak i możliwości. Wystarczy tylko zadzwonić, lub umówić się na spotkanie z doradcą, a on zajmie się resztą. Firmy te sprawdzają oferty kredytów hipotecznych wszystkich banków, które posiadają je w swojej ofercie i wybierają ten najlepszy który spełni nasze oczekiwania. Najpierw oczywiście określana jest zdolność kredytowa, gdyż kredyty hipoteczne są dość drogimi produktami i przede wszystkim zaciąganymi na wiele lat, więc banki żądają różnych zabezpieczeń, nie tylko hipoteki. Pośrednictwo finansowe negocjuje za nas wszystkie warunki umowy, negocjuje też kwotę oprocentowania tak by była korzystna dla klienta.

Firmy te są bardzo przydatne, gdyż załatwiają za nas prawie wszystko, choć niestety nie za darmo. Pośrednicy także pobierają opłatę, ale często jest ona wliczona już w koszt otrzymanego kredytu. Kredyty hipoteczne, negocjowane przez te instytucje mogą wynosić nawet do stu procent wartości nieruchomości, zależy na jaki cel chcemy pieniądze. W przypadku budowy domu, często udaje się uzyskać nawet sto dwadzieścia procent bo w tą kwotę wliczany jest także koszt wykończenia domu od środka. Na pewno kredyt mieszkaniowy załatwiony przez profesjonalistów, znających się na rzeczy będzie na korzystniejszych warunkach niż ten jaki sobie sami wynegocjujemy. Na decyzję kredytową w tym przypadku trzeba czekać dłużej niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego. Ale zazwyczaj warto.