Bezpieczeństwo spłaty zobowiązań to jedno z kluczowych założeń stabilności budżetu gospodarstwa domowego. Tak naprawdę niewiele osób faktycznie orientuje się, jak zaciągać kredyty gotówkowe na maksymalnie uczciwych warunkach i nie narażać się na dodatkowe niebezpieczeństwo czy ryzyko. W artykule poznasz założenia bezpiecznej spłaty pożyczek gotówkowych.

Kompleksowe zabezpieczenie głównego źródła dochodu budżetu domowego

Zacznijmy od tego, że powinieneś zawsze zabezpieczyć najważniejsze źródło dochodu i stworzyć sobie na wszelki wypadek alternatywę w razie utraty głównych dochodów. To oczywiście wymaga wcześniejszego planowania. Nie zaleca się nigdy pozyskiwania kredytów gotówkowych w nagłych chwilach, ponieważ w takich warunkach zaakceptujesz nawet niekorzystne długoterminowo warunki. Nie jest to zatem racjonalne wyjście. Jak zatem zabezpieczyć źródło dochodów? Najbezpieczniejsza jest umowa o pracę na czas nieokreślony, a także prowadzenie własnej działalności gospodarczej z systematycznymi wpływami.

Co w przypadku, gdy stracisz faktycznie płynność finansową?

Dodatkowo musisz poznać ewentualne metody przeciwdziałania kryzysom, jeżeli już stracisz płynność finansową. To akurat zdarza się dość często, np. w przypadku nawarstwiających się, życiowych problemów. Banki detaliczne godzą się zazwyczaj na konsolidację kredytów, czyli zamianę wielu zobowiązań w jedno znacznie tańsze pod względem rat miesięcznych. Inne interesujące instrumenty zabezpieczające interesy kredytobiorcy to wakacje kredytowe, refinansowanie kredytu lub podpisanie aneksu do dotychczasowej umowy. Na czym taki aneks ma polegać? Poproś o wydłużenie okresu spłaty rat, co obniży koszty miesięczne, lecz zwiększy koszty ogólne.

Regularność spłaty rat kluczowa dla bezpieczeństwa

Lepiej spłacać raty regularnie w każdym przypadku, ponieważ bardzo łatwo można trafić do niekorzystnego rejestru BIK i BIG. Po takiej sytuacji bardzo trudno jest pozyskać kolejne zobowiązania. Bezpieczeństwo spłaty kredytu poprawia również wspólne zaangażowanie kapitałowe wielu członków rodziny. Branie kredytu gotówkowego w pojedynkę do stosunkowo duże ryzyko. Pamiętaj również, że czasami lepiej spłacić wcześniej cały kredyt. Zazwyczaj nie musisz ponosić z tego tytułu dodatkowych opłat. Prace dodatkowe i dodatkowe zlecenia poza standardowym dniem pracy to bardzo dobry pomysł. Spłata kredytu uczy zdecydowanie odpowiedzialności za funkcjonowanie budżetu domowego i warto ten element wykorzystać. Czy teraz rozumiesz już potencjał bezpiecznej spłaty kredytów gotówkowych?