Początek roku, to dobry czas na zakup nowego samochodu. Obecnie mamy do wyboru kilka różnych form kredytowania: kredyt samochodowy w banku tradycyjnym, kredyt w banku samochodowym, albo też kredyt gotówkowy. Co więc wybrać, aby oferta była dla nas jak najbardziej atrakcyjna?

Kredyt samochodowy w tradycyjnym banku.

Wiele banków oferuje tradycyjny kredyt samochodowy, oferty różnią się oczywiście oprocentowaniem, prowizją, niekiedy kwestiami formalnymi. Kredyt taki można uzyskać zazwyczaj na samochód nie starszy niż 10 lat, a jego oprocentowanie waha się w przedziale 5 – 10 %. Często banki wymagają również uiszczenia opłaty za uruchomienie kredytu, która może wynosić od 4 do 5%. Na kredyt składa się wiele różnych kosztów, dlatego warto brać pod uwagę RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Mówi nam ona ile w naprawdę będzie nas kosztował kredyt, ponieważ uwzględnia zarówno odsetki, prowizje, jak i inne dodatkowe koszty.

Kredyt w banku samochodowym.

Inną opcją jest kredyt w banku samochodowym do których zaliczają się na przykład Fiat Bank, Toyota Bank Volkswagen Bank i wiele innych. Większość znanych marek samochodowych posiada swoje banki w autoryzowanych salonach. W takim banku do najbardziej opłacalnych kredytów samochodowych zalicza się kredyt jednoratowy, nazywany także 50/50. W tym wypadku wymagana jest wysoka wpłata własna, bo aż 50%, jednak drugą połowę jesteśmy zobowiązani wpłacić dopiero w ustalonym umownie terminie, zwykle po kilku latach. Kredyt jednoratowy nie jest w ogóle oprocentowany. Bank pobiera prowizję, jak również należy wykupić polisę na życie, która jest zabezpieczeniem kredytu. Poza tym, decydując się na kredyt w banku samochodowym możemy również wynegocjować lepszą cenę samochodu. Co jednak w sytuacji, gdy nie będziemy mieć pieniędzy na druga ratę? Wówczas automatycznie kredyt rozłoży się na miesięczne raty, a w każdym momencie można go spłacić w całości.

Kredyt gotówkowy na samochód.

Kredyt gotówkowy w banku możemy wziąć na dowolny cel, nie ma znaczenie czy to samochód, mieszkanie, czy nowa pralka. Jego minusem jest jednak wysokie oprocentowanie, znacznie wyższe niż w przypadku kredytu samochodowego. Zaletą natomiast jest fakt, że bank nie jest współwłaścicielem samochodu, więc można go sprzedać w dowolnym momencie, bez konieczności spłaty kredytu.

Decydując się na którykolwiek z kredytów warto pamiętać, aby dokładnie przeczytać umowę przed jej podpisaniem. Jeśli jednak już po podpisaniu umowy chcemy z niej zrezygnować, to również mamy do tego prawo. W ciągu 14 dni możemy zrezygnować z umowy bez podania powodu.