Praktycznie połowa wszystkich umów o kredyt hipoteczny przechodzi przez ręce pośredników, aktualnie egzaminowanych, mocno wykwalifikowanych specjalistów branży finansowej, co stanowi spory przeskok jakościowy w ostatnich latach. Jak powinna przebiegać współpraca z dobrym pośrednikiem kredytu hipotecznego i jakie pytania warto zadać podobnemu specjaliście?
Pierwsze spotkanie z pośrednikiem rynku kredytów hipotecznych
Pierwsze spotkanie u pośrednika zakłada szczegółową ocenę zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy, a także całego schematu funkcjonowania gospodarstwa domowego. Przygotuj się na pytania o dzieci, o stan cywilny, o dochody, o dotychczas spłacone zobowiązania. Pośrednik przejmuje na siebie wszystkie formalności niezbędne do uzyskania kredytu hipotecznego, ale wcześniej musi wiedzieć, czy klient ma w ogóle szanse na zobowiązanie. W 2020 roku wzrasta wyraźnie presja na zwiększenie wkładu własnego, w niektórych przypadkach nawet do 30% (20% to norma ustawowa). Jeżeli nie chcesz analizować zdolności kredytowej przez pośrednika możesz to zrobić samodzielnie przez stronę Biura Informacji Kredytowej. Raporty w wersji podstawowej ściągniesz bezpłatnie, chociaż zakup płatnych usług BIK też się przydaje, szczególnie w kwestiach ochrony tożsamości kredytobiorcy.
Czy może wystąpić konflikt interesów pomiędzy pośrednikiem, a klientem?
Po ocenie zdolności kredytowej pośrednik porównuje dostępne oferty w bankowości detalicznej. Kredytobiorca powinien uważać, czy pośrednik nie poleca przypadkiem ofert wynagradzanych maksymalnie dla niego, pod kątem prowizji, a nie dopasowanych do konkretnych potrzeb ekonomicznych. To najpopularniejszy konflikt interesów, ale o takie dane możesz poprosić. Wiarygodność, transparentność działań dobrego pośrednika kredytów hipotecznych to absolutna podstawa, aby utrzymać i przyciągnąć nowych klientów. Pośrednik pomaga w procesie kompletowania dokumentów i wyjaśnia procedury występujące w konkretnej placówce. Chociaż banki działają w standardzie ustawowym to mogą różnić się szybkością oceny wniosku, czy kwestiami dotyczącymi podstawowych formalności. Dzięki pośrednikowi poznasz od razu takie niuanse.
Polityka monetarna zachęca do kontaktu z pośrednikami rynku kredytowego
Niskie stopy procentowe, właściwie najniższe w historii sprzyjają zdecydowanie kredytobiorcom, a także nawiązywaniu kontaktów z pośrednikami, bo to krótko mówiąc nic nie kosztuje. Wynagrodzenie dla pośrednika oferuje bank, a nie klient, chociaż i takie pomysły pojawiały się przed ostatnią aktualizacją ustawy o kredycie hipotecznym.