Kredyt hipoteczny bierze się zwykle wtedy, kiedy planuje się wybudować dom. Niemniej jednak częstokroć osoby decydują się też na wzięcie takiego kredytu wówczas, gdy chcą kupić mieszkanie. Muszą jednak pamiętać o tym, że kredyt, zwłaszcza taki jak ten, który zwykle jest bardzo duży, powinien być precyzyjnie wykorzystany na ten cel, w jakim został udzielony. Dlatego jeśli decydujemy się wziąć kredyt hipoteczny, powinniśmy go przeznaczyć na budowę domu albo na kupno takiego. Mieszkanie nie jest dokładnie tym samym co dom, choć docelowo również przede wszystkim chodzi o to, żeby w nim mieszkać. Pojawia się zatem pytanie, kiedy wziąć kredyt hipoteczny, w jakich sytuacjach będzie to najbardziej uzasadnione i jednocześnie, kiedy mamy największe szanse na to, że zostanie nam on w ogóle przyznany?

Kredyt hipoteczny pod budowę

Pierwszą podstawową sytuacją, w której decyduje się na to, żeby wziąć kredyt hipoteczny, jest bez wątpienia budowa domu. Koszta są duże, zwłaszcza wtedy, kiedy chce się zrobić wszystko od podstaw, a zatem począwszy od kupienia działki, przez załatwienie wszystkich pozwoleń, na stworzeniu niezbędnych instalacji i wreszcie na wybudowaniu domu skończywszy. O kredyt warto starać się odpowiednio wcześniej, tak, żeby po jego uzyskaniu można było ruszyć z pracami – bo te będą trwały również dość długo.

Kupno nieruchomości

Czasem zdarza się, że nie chcemy budować nowego domu od fundamentów, ale za to znaleźliśmy znakomitą ofertę w biurze nieruchomości. Oto buduje się całe osiedle domków jednorodzinnych, wykonane według określonego projektu, projekt nam się podoba i, co za tym idzie, bardzo chętnie kupimy dom oferowany nam przez dewelopera. W takiej sytuacji również możemy zdecydować się na wzięcie kredytu. Już samo jego załatwianie wymaga określonej ilości formalności, a jeśli pozbędziemy się takich ze względu na ułatwienie w postaci kupna gotowego domu, będzie nam o wiele lepiej rozpocząć nowe życie w nowym domu.

Kiedy dostaniemy kredyt?

Żeby dostać kredyt, zwłaszcza duży i na wiele lat, trzeba przede wszystkim móc udokumentować stałe zatrudnienie i odpowiednio wysokie dochody. Jeśli tego nie będziemy mieli, wówczas z całą pewnością nie uda nam się uzyskać kredytu. Poza tym oczywiście trzeba się jeszcze móc udokumentować absolutną niekaralnością, a także tym, że nie ma się w zanadrzu innych kredytów, które się cały czas spłaca. Im więcej kredytów, zwłaszcza na wysokie kwoty, tym mniejsze prawdopodobieństwo otrzymania kolejnego. Trzeba się z tym liczyć wcześniej i tak rozsądnie działać, aby mieć pewność, że kredyt się otrzyma.