Często chcąc pokryć zaistniałą potrzebę finansową, zastanawiamy się, które rozwiązanie będzie dla nas bardziej opłacalne, czy będzie to kredyt gotówkowy, czy karta kredytowa.

Każdy z tych produktów ma swoją własną specyfikę, służy zaspokojeniu innego rodzaju potrzeb, o czym warto, jest wiedzieć, by nie ponosić niepotrzebnie kosztów, których można było uniknąć.

Każdy z tych produktów oferuje inny czas dostępu do środków oraz okres, w którym jesteśmy zmuszeni je zwrócić. Kredyt gotówkowy jest udzielany w wysokich kwotach na długi czas, dlatego powinien on służyć finansowaniu większych potrzeb, aby rata nie stanowiła dla nas zbyt dużego obciążenia.

Karty kredytowe natomiast są dostępne w zdecydowanie niższych wysokościach i oferują krótszy czas na spłatę, a wykorzystane środki musimy najczęściej zwrócić w terminie do 61 dni, czyli tak zwanym okresie bez odsetkowym. Jeżeli tego nie uczynimy, wówczas bank naliczy nam odsetki, natomiast jeśliby się okazało, że z jakiegokolwiek powodu nie jesteśmy w stanie spłacić karty, to wówczas możemy ubiegać się o rozłożenie zadłużenia w karcie na raty. Odsetki naliczane na karcie są zdecydowanie wyższe niż te, które zapłacilibyśmy przy kredycie gotówkowym. Wykorzystując środki z karty, musimy być pewni, że okresie do 61 dni uzyskamy przychody dające nam możliwość spłacenia zadłużenia i uniknięcia odsetek.

Biorąc pod uwagę powyższe, można stwierdzić, że karta kredytowa opłaci nam się bardziej, jeżeli naszym celem będzie pokrycie niewielkich wydatków do 1000 do 2000 zł na krótki czas. Musimy uważać, by zmieścić się ze zwrotem zadłużenia w okresie bezgotówkowym i nie ponosić niepotrzebnie kosztów oprocentowania. Niemniej jednak zależy to tylko i wyłącznie od naszych indywidualnych możliwości finansowych. Zaletą i przewagą karty kredytowej jest okres bez odsetkowy dający nam pewną swobodę w działaniu bez ponoszenia kosztów, natomiast odsetki od kredytu gotówkowego są naliczane od podpisania umowy.

Wszystko to sprawia, że zastanawiając się, czy kredyt gotówkowy, czy karta kredytowa będą dla nas lepszym rozwiązaniem, każdorazowo powinniśmy wybór któregokolwiek z nich dopasować do przyświecającego nam celu.