Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych kredytów i produktów bankowych w ogóle. Może on być przeznaczony na dowolny cel konsumpcyjny, a bank nie będzie ingerował w to, na jaki konkretnie cel został on przeznaczony. Kredyt gotówkowy jest więc pod tym względem kredytem dość uniwersalnym. Kredyt gotówkowy, jak zresztą każdy, to również dodatkowe koszty spowodowane tym, że trzeba oprócz pożyczonej kwoty spłacić również odsetki. Jednak dzięki niemu możemy realizować nasze wydatki wtedy, kiedy jest to potrzebne bez konieczności czekania, az uzbieramy potrzebna kwotę. Oczywiście trzeba pamiętać, że kredyt to również poważne zobowiązanie finansowe, tym większe, im większa jest kwota zaciągniętego kredytu. Dlatego też decydując się na zaciągnięcie kredytu trzeba rozważyć swoje rzeczywiste potrzeby i możliwości spłaty.
Jednak nie tylko my te możliwości musimy wziąć pod uwagę, ale będzie je również weryfikował bank, sprawdzając naszą zdolność kredytową. Na nią składa się kilka różnych czynników. Najważniejszym są oczywiście dochody, dzięki którym będziemy w stanie spłacać raty kredytu. Kolejny aspekt to zabezpieczenie kredytu na wypadek, gdyby z jakichś powodów jego splata była niemożliwa. Zabezpieczeniem takim może być podżyrowanie kredytu, zabezpieczenie majątkiem, czy tez ubezpieczenie kredytu, które coraz częściej jest oferowane wraz z sama ofertą kredytu. Przy ubezpieczeniu warto zwracać uwagę, aby obejmowało ono możliwie dużą liczbę przypadków, w razie których wystąpienia, kredyt zostanie spłacony przez ubezpieczyciela. Jeśli chodzi o zdolność kredytową, to na jej pozytywna ocenę wpływ może mieć także nasza historia kredytowa, a więc to, czy dobrze wywiązywaliśmy się ze spłaty innych zobowiązań kredytowych.
Zaciągając kredyt musimy oczywiście zadbać o to, aby był to kredyt na jak najkorzystniejszych warunkach. Do warunków tych w pierwszym rzezie należą warunki finansowe, czyli krótko mówiąc koszty kredytu. Na koszty składa się oprocentowanie oraz inne opaty, na przykład jednorazowe prowizje. Dlatego tez lepszym wskaźnikiem kosztów niż samo oprocentowanie może okazać się RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która uwzględnia zarówno oprocentowanie kredytu, jak i pozostałe koszty. Oprócz kosztów znaczenie mają też warunki spłaty kredytu. Odpowiedni czas spłaty oraz wysokość rat powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji kredytobiorcy. Coraz częściej banki oferują również możliwość ustalenia bardziej elastycznych warunków spłaty, co pozwala na ich optymalne dopasowanie do oczekiwań i potrzeb.