Kredyt gotówkowy to dość dobry sposób na zdobycie środków dla domowego budżetu. Można powiedzieć, że jest to kredyt uniwersalny, ponieważ może on być przeznaczony na dowolny cel. Oczywiście decyzja o zaciągnięciu takiego zobowiązana musi być dobrze przemyślana, zwłaszcza jeśli suma kredytu jest większa. Warto tez zadbać o to, aby był to kredyt o stosunkowo niewielkich kosztach oraz dogodnych warunkach spłaty. Na rynku ofert kredytów tego typu nie brakuje, gdyż znajdziemy je niemal w każdym banku. Duża liczba oferta sprawia więc, ze jest naprawdę w czym wybierać, a jednocześnie ten wybór trochę utrudnia. Dlatego też pomocna może okazać się na przykład dobra internetowa porównywarka kredytów, która pozwoli na znalezienie kilku ofert z najlepszymi cechami i z nimi będzie już można bardziej szczegółowo się zapoznawać.

To co ważne w przypadku kredytu gotówkowego, czy jakiegokolwiek kredytu zresztą to jego cena. Oprócz samej kwoty pożyczonej, musimy jeszcze zwrócić odsetki, które w zależności od opcji mogą wynosić kilka do kilkunastu procent. Do kosztów należałoby też doliczyć ewentualne inne koszty kredytu, na przykład opłatę prowizyjna, jeśli jest pobierana. O kosztach decyduje też pośrednio rodzaj oprocentowania, jaki wybierzemy oraz warunki ekonomiczne. Chodzi tu przede wszystkim o stopy procentowe, gdyż to od nich właśnie w dużym stopniu jest uzależniona wysokość oprocentowania kredytów. NBP, a konkretnie Rada Polityki Pieniężnej może zdecydować o podwyżce lub obniżce stóp procentowych. Jeśli wybierzemy oprocentowanie zmienne, to w przypadku podwyżki stóp będziemy musieli za kredyt zapłacić więcej, a w przypadku ich obniżki zapłacimy mniej. Z kolei wybierając oprocentowanie stałe pozbawiamy się szansy na niższe koszty, ale jednocześnie mamy pewność, że nic też nie stracimy w wyniku zmiany wysokości stóp procentowych. Jednak nie tylko koszty są tu ważne. Trzeba również zastanowić się, jakie warunki spłaty wolimy. Czy przez dłuższy okres, ale w mniejszych ratach, tak aby nie obciążać zbytnio naszego budżetu, czy też w wyższych ratach, ale przez krótszy czas, żeby sprawę spłaty szybko załatwić. Możemy również zdecydować się na raty równe, albo malejące. Pierwszy rodzaj to raty takiej samej wysokości, zaś drugi rodzaj to raty, które będą stopniowo coraz mniejsze. Każda rata skalda się bowiem z części kapitałowej i odsetkowej. Sposób obliczania odsetek przy ratach malejących wygląda tak, że nalicza się je od niespłaconego jeszcze kapitału. To zaś powoduje, ze w pierwszych kilku ratach dość duża jest część odsetkowa i ogólnie raty są duże, zaś ostatnie raty są znacznie mniejsze i jest to praktycznie część kapitałowa z niewielką częścią odsetkową.

Bank nie udziela kredytu osobom „prosto z ulicy”, nie mając pewności, że będą w stanie się wywiązać ze swoich zobowiązań. Dlatego też sprawdzana jest zdolność kredytowa. Jedną z ważniejszych części jest tu sprawdzanie dochodów, więc może okazać się, ze potrzebne będzie odpowiednie zaświadczenie, na przykład z pracy. Kolejna kwestia, to kwestia zabezpieczenie kredytu, na wypadek jego niespłacenia. Może to być na przykład zabezpieczenie majątkiem, poręczeniem innej osoby, albo tez ubezpieczeniem. Kupując ubezpieczenie kredytu trzeba oczywiście liczyć się z dodatkowymi kosztami. Warto jednak zadbać, aby ubezpieczenie to obejmowało jak najwięcej różnych opcji typu zwolnienie z pracy itp. Jeśli nasza weryfikacja pod względem zdolności kredytowej przebiegnie pomyślnie, to kredyt jest praktycznie nasz. Wiele formalności jest tez uproszczonych, a coraz częściej można przynajmniej niektóre z nich załatwić za pomocą bankowości internetowej.