Kredyt gotówkowy to jeden z rodzajów kredytów konsumpcyjnych. Pozwala on w krótkim czasie uzyskać dostęp do dodatkowych pieniędzy w banku. Kredyt gotówkowy to najłatwiejszy do uzyskania kredyt w banku. Brak celowości kredytu gotówkowego sprawia, że jest on podobny do pożyczki, choć lepiej od niej zabezpieczony. Przy kredytach gotówkowych trzeba liczyć się ze znacznie wyższymi kosztami kredytowania w stosunku do innych rodzajów kredytów, co wynika przede wszystkim z braku zabezpieczenia takiego kredytu przy większości umów kredytowych.

Przy wybieraniu kredytu gotówkowego oprocentowanie nie może przekroczyć wysokości czterokrotności lombardowej stopy procentowej, co wynika z ustawy antylichwiarskiej. Oczywiście banki oferują znacznie niższe oprocentowanie od maksymalnego. Najniższe oprocentowanie można uzyskać w ofertach promocyjnych, gdzie specjalne warunki kredytowania pozwalają korzystać z obniżonego oprocentowania przy spełnieniu określonych warunków. Takie promocyjne oferty kierowane są do określonych grup zawodowych. Bardzo często promocyjne warunki kredytowania można uzyskać poprzez założenie rachunku bankowego w banku, w którym uzyskuje się kredyt gotówkowy. Podobnie zdecydowanie się na przelewanie dochodów na rachunek w danym banku również często pozwala uzyskać niższe koszty kredytu.

Oczywiście oprocentowanie nie jest jedynym kosztem kredytu gotówkowego, ale w przypadku kredytów gotówkowych wszystkie koszty można bez większych problemów porównać poprzez skorzystanie z RRSO. Wskaźnik ten określa rzeczywiste koszty kredytu i na podstawie dyrektyw unijnych musi być podawany przez wszystkie banki nie tylko na umowach z klientami, ale również w przedstawianych publicznie ofertach. W ten sposób można za pośrednictwem porównywarek ofert kredytów gotówkowych bez problemu porównać koszty pomiędzy ofertami różnych banków.

W ramach kosztów kredytów gotówkowych występują prowizje, opłaty manipulacyjne, administracyjne. Im wyższe są koszty kredytu, tym oczywiście znacznie większa jest łączna suma kredytu, która będzie do spłaty. Z tego powodu zawsze warto minimalizować koszt kredytu. Im krótszy jest okres kredytowania tym najczęściej znacznie wyższe jest oprocentowanie kredytu. Przy dłuższym okresie kredytowania szczególnie ważne jest szukanie niskiego oprocentowania, które pozwala na znaczne zmniejszenie wysokości odsetek, które trzeba będzie spłacać w trakcie okresu spłaty kredytu gotówkowego. Przy kredytach gotówkowych bardzo często banki oferują również ubezpieczenie od utraty pracy, na życie, które stają się dodatkowym kosztem kredytu, który nie wchodzi w zakres wskaźnika RRSO.