Jak dobrze wiemy kredyty gotówkowe nie proponują nam tylko banki, ale także instytucje pozabankowe. Jednak wszystkich tych co oferują taki kredyt obowiązuje art. 359 z kodeksu cywilnego, bez wyjątku. Narzuca on maksymalny limit naliczania odsetek. Nie mogą one stanowić więcej niż jedna czwarta oferowanego kredytu gotówkowego.

Jakie opłaty naliczać?
W roku 2011 weszła w życie prawo dowolnego ustalenia stopy procentowej jak i kosztu samego kredytu z uwzględnieniem wcześniejszego limitu. Jest jednak jeden, mały kruczek. Kredytodawca powinien w szczególny i wyczerpujący sposób opisać na czym polega konkretna oferta kredytowa. Porównywanie ze sobą poszczególnych ofert ma na celu wybranie najodpowiedniejszego, dlatego taka informacja powinna być ujawniona przez pożyczkodawcę.

Jak rozpoznać drogi kredyt gotówkowy?
Warto zwrócić uwagę na faktyczną roczną stopę oprocentowania i koszty poniesionego kredytu. Wysokie pożyczki są dodatkowo ubezpieczone, aby zagwarantować, że rodzina pożyczkobiorcy nie zostanie obciążona kosztami jej spłaty. Zanim ją jednak podpiszemy należy zapoznać się z:

  • wysokością oprocentowania kredytu
  • wysokością dodatkowych opłat
  • wysokością rocznej stopy oprocentowania
  • zabezpieczenie kredytu
  • całkowity koszt kredytu gotówkowego
  • formą prawną

Warto podkreślić, że konsument ma prawo do wcześniejszego spłacenia zobowiązania, czyli kredytu gotówkowego. Należy w tym przypadku powiadomić odpowiednio wcześnie placówkę bankową czy też firmę u której zaciągnęliśmy pożyczkę. Za wcześniejsze spłacenie kredytu jest naliczana odpowiednia prowizja. Zasady naliczania takiej opłaty są przedstawione dokładnie w Kodeksie Cywilnym.

Wycofanie się z umowy
Kolejnym punktem, który należy szczegółowo omówić to możliwość całkowitego wycofania się w umowy o kredyt gotówkowy. Istnieje taka możliwość. Ważną rzeczą są tutaj przede wszystkim terminy. Można odstąpić od umowy tylko w terminie 14 dni od podpisanej umowy. Jeśli czas minie to niestety nie będzie już takiej możliwości. Warto wspomnieć o konsekwencjach z tym związanych. Odsetki to jedyne koszty jakie czekają kredytobiorcę. Cała suma powinna zostać zwrócona do placówki bankowej bądź firmy u której zdecydowaliśmy się na kredyt gotówkowy.

Jak widać zmiana zdania niekoniecznie musi się wiązać z tym, że będziemy zmuszeni do spłacania kredytu. Istnieje wiele możliwości określonych w Kodeksie Cywilnym. Nie możemy pozwolić na to, aby kruczki prawne zniszczyły doszczętnie przyjemny kredyt gotówkowy.