Decydując się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego powinniśmy zadać sobie pytanie komu i kiedy opłaca się konsolidować kredyty. Ten rodzaj kredytu skierowany jest przede wszystkim do osób fizycznych które mają zaciągnięte mniejsze kredyty np. kredyt samochodowy czy też kredyt gotówkowy. Konsolidacja powoduje, że mniejsze kredyty zostaną połączone w jeden większy i dzięki temu będziemy spłacać tylko jedną ratę. Z pewnością każdy z nas chciałby zjeść ciastko, mieć ciastko i jeszcze dostać ciastko. Czy to możliwe? Większość banków zapewnia nas, że tak, ale jak jest naprawdę? Instytucje finansowe na każdym kroku próbują nas przekonać, że możemy posiadać kilka zobowiązań i pomimo to bardzo sprawnie wiązać koniec z końcem. Dlatego też jeżeli podejmiemy decyzję o konsolidacji kredytu dowiedzmy się dokładnie komu i kiedy najbardziej opłaca się konsolidować kredyt.

Na czym polega konsolidacja kredytu?

Kredyt konsolidacyjny to nic innego jak łączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jedno, zwykle z niższą ratą. Na pozór taka oferta wydaje się być naprawdę korzystna. Wszystkie banki przekonują nas w swoich reklamach , że przyjmą wszystkie kredyty oraz pożyczki, a następnie zsumują ich wartość i zaproponują nowe oprocentowanie, a także wyliczą nową wysokość raty, która będzie adekwatna do naszych możliwości finansowych.

Zgłaszając się do banku z zapytaniem o możliwość konsolidacji kredytów, musimy przedstawić gdzie i na jakie kwoty jesteśmy zadłużeni. Każdy bank dokonuje oceny czy jesteśmy w stanie spłacać swoje zobowiązania ale dokonywane jest to raczej pro forma. W zdecydowanej większości przypadków osoby chcące dokonać konsolidacji kredytów mają po prostu problem ze spłacaniem rat w obecnych wysokościach. Dla banków powinien być to sygnał, że taka osoba może nie być wypłacalna i nie powinna z nią rozmawiać o dalszych kredytach Doskonale wiemy jednak o tym, że banki po prostu żyją z pożyczania pieniędzy i nawet duże zadłużenie klienta nie odstraszy banku i nie będzie przeszkodą przed zaproponowaniem konsolidacji. Dla banku jednak najważniejsza jest nasza historii w BIK oraz to czy w przeszłości rzetelnie spłacaliśmy wszystkie zadłużenia. Jeżeli już bank zgodzi się na pozytywne rozpatrzenie wniosku o konsolidację kredytu wówczas otrzymamy konkretną ofertę. Pamiętajmy że obowiązują wtedy dwie zasady:

– bank naliczy jedno wspólne oprocentowanie – zależy ono od tego jakim średnim oprocentowaniem obciążone były nasze dotychczasowe zobowiązania . Konsolidując kredyt hipoteczny 6% i pożyczkę gotówkową 12% możemy liczyć na kredyt konsolidacyjny z 7 % oprocentowaniem. Takie kwestie jednak zawsze obliczane sa indywidualnie dla każdego klienta. Konsolidując kilka bardzo drogich pożyczek nie możemy liczyć na drastyczne obniżenie oprocentowania.

– bank zaproponuje zdecydowanie dłuższy okres spłat – aby konsolidacja naszego kredytu miała jakiś sens musi być to produkt długoterminowy. W taki oto sposób kilka 12 miesięcznych pożyczek każdy bank bardzo chętnie zamieni na jeden 72 miesięczny kredyt.