Masz kilka różnych zobowiązań finansowych? Kredyt, karta kredytowa itp. – wszystko opiewa na inne sumy i jest ograniczone innymi terminami? Zobowiązania te zaczynają Ci uwierać i realnie obciążają Twój domowy budżet? Dobrym rozwiązaniem może być dla Ciebie połączenie wszystkich tych zadłużeń w jedno i do tego najlepiej nieco niższe. Jak to zrobić? Zainteresować się kredytem konsolidacyjnym?
Aby móc stwierdzić, czy kredyt konsolidacyjny to rzeczywiście opcja dla nas, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań:
„Czy moje zobowiązania rzeczywiście są na tyle wysokie, że nie radze sobie z ich spłatą?” – z uwagi na ogrom ofert i bogactwo dzisiejszego rynku finansowego, nierzadko poddajemy się lekkiej manipulacji i decydujemy się na pewne zobowiązania bez większego przemyślenia naszej sytuacji; nierzadko zaciągamy kredyt, a następnie okazuje się, że poradzilibyśmy sobie i bez niego; tak samo sytuacja ma się w przypadku kredytów konsolidacyjnych – przytłaczają nas nie tyle sumy, na które opiewają nasze zobowiązania i ich terminy, a bardziej fakt kilku zobowiązań; stawiamy na wygodę, nie zawsze biorąc pod uwagę nasze realne możliwości i jakby zapominając o tym, że za tę wygodę będziemy musieli niestety dopłacić – kredyt konsolidacyjny wiąże się przecież z szeregiem kosztów;
„Czy jestem gotowy na wydłużenie okresu kredytowania i wszystkie koszty, które ściśle łączą się z konsolidacją?” – musimy być świadomi kilku czynników, z którymi wiąże się połączenie kilku naszych zobowiązań w kredyt konsolidacyjny; pierwszym ważnym faktorem jest wydłużenie okresu kredytowania – to skutek jednej niższej miesięcznej raty zamiast kilku; nasze zadłużenie nie jest przecież umorzone, a jedynie rozłożone przez bank w czasie; z dłuższym okresem kredytowania natomiast łączą się inne dodatkowe koszty, o których dowiadujemy się zazwyczaj już w trakcie załatwiania formalności; ważne jest również oprocentowanie naszego ewentualnego kredytu konsolidacyjnego – bank nie rozkłada nam przecież długu bezinteresownie; każdy taki kredyt to dodatkowa okazja dla banku, by dodatkowo na nas zarobić, dlatego oprocentowanie i odsetki do niskich zazwyczaj nie należą;
„Czy będę umiał sam wybrać tę najkorzystniejszą ofertę kredytową, czy potrzebuję pomocy?” – jeśli, świadomi wszystkich czynników mających wpływ na warunki naszego ewentualnego kredytu konsolidacyjnego, jesteśmy nadal zdecydowani na połączenie naszych długów, ważnym krokiem jest wybór konkretnej oferty, która będzie dla nas najkorzystniejsza i jak najbardziej będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom i możliwościom finansowym; ten wybór to najprostszych nie należy, dlatego dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doradcy finansowego; specjalista porówna przynajmniej kilka dostępnych na rynku ofert, dokona potrzebnych analiz i z pewnością mądrze nam doradzi.
Jeśli przynajmniej na dwa pierwsze pytania podaliśmy, odpowiedź twierdzącą, możemy być raczej pewni tego, że decyzję o ewentualnym zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego podejmiemy świadomie i nie będziemy jej później żałować. Tego typu zobowiązanie nie jest z pewnością kredytem niskim (z uwagi na połączenie kilku różnych zobowiązań będzie raczej opiewał na dość pokaźną sumę), a jego spłata trwać będzie też stosunkowo dłużej. Z uwagi na to wiąże się on z dozą ryzyka, jednak jeśli decyzję o jego zaciągnięciu podejmiemy mądrze i rozsądnie, realnie spoglądając na nasze możliwości oraz po przeanalizowaniu wszystkich „za” i „przeciw”, jesteśmy w stanie zminimalizować wspomniane ryzyko do minimum.