Chcąc kupić auto i sfinansować je za pomocą kredytu samochodowego musimy wcześniej zdecydować się na konkretną ofertę, niestety na polskim rynku jest ich mnóstwo i ciężko jest wybrać tą która będzie dla nas najbardziej odpowiednia a przy tym również spełni wszystkie nasze oczekiwania. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję wart poznać wszystkie najważniejsze parametry danej oferty. Jeśli tego dokonamy z pewnością unikniemy wielu nieprzyjemnych sytuacji i zaskoczenia, że nasze zobowiązanie jest większe niż się tego spodziewałeś. Takie sytuacja zdarzają się często w sytuacji kiedy decyzja o kredycie i wybór oferty podejmowane sa zbyt pochopnie, możemy wówczas być bardzo rozczarowani

Kredyt samochodowy z pewnością będzie tańszy od zwykłego kredytu gotówkowego. Pamiętajmy również o tym że atrakcyjność oferty kredytowej zależy od wielu istotnych czynników. Zanim weźmiemy kredyt powinniśmy je koniecznie poznać.

Najważniejsze parametry

Pierwszymi warunkami, na które musimy zwrócić szczególną uwagę decydując się na kredyt samochodowy są:

• prowizja za udzielenie kredytu,

• oprocentowanie kredytu,

• dodatkowe ubezpieczenia,

• wysokość wkładu własnego.

Trzy typy kredytu samochodowego

• Standardowy kredyt samochodowy polega na tym, że co miesiąc będziemy spłacać ratę kapitałowo-odsetkową. Dokładnie tak samo, jak w przypadku kredytu gotówkowego. Każdy bank ustala indywidualnie jaki wkład własny będzie wymagany dla danego klienta. Okres takiego zobowiązania trwa od kilku miesięcy nawet do kilkunastu lat.

• Jednorazowy jest to tak zwany kredyt 50/50 lub 60/40. Jego największą zaletą jest to, że nie jest oprocentowane. Musimy jednak zapłacić prowizję oraz opłacić jednorazowo polisę na życie która będzie zabezpieczeniem. Kredyt spłacany jest w dwóch transzach pierwsza to minimum połowa wartości auta, kolejną spłacana jest po upływie kilku lat.

• Kredyt „balonowy”, jest on udzielany na krótki okres od 24 do 60 miesięcy. Decydując się na taką pożyczkę mamy możliwość wymiany kredytowanego auta na nowe, po upływie nawet trzech lat. Kredyt ten podzielony jest na trzy części na początku wpłacamy wkład własny. Następnie pozostała kwota kredytu jest rozłożona na miesięczne raty, ostatnia rata jest największa i wynosi od kilkunastu procent nawet do połowy wartości samochodu. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy spłacać ostatniej raty „balonowej” i zwrócić samochód, wymieniając go na nowy.

Zabezpieczenia kredytu samochodowego

Do najczęstszych form zabezpieczenia kredytu samochodowego należą:

• zestaw rejestrowy – musimy zarejestrować auto w urzędzie rejestrowym, następnie w dowodzie rejestracyjnym zamieszczana jest informacja o wpisie do krajowego rejestru zastawów.

• cesja praw z polisy AC – Jeżeli uszkodzimy auto lub spowodujemy wypadek, pieniądze z polisy ubezpieczeniowej trafią do banku a nie do właściciela pojazdu.

• przewłaszczenie – bank zostaje wpisane jako współwłaściciela pojazdu. Karta pojazdu zostaje w tym przypadku w banku.

Dzięki tego rodzaju zabezpieczeniom, nasz kredyt będzie tańszy, więc jest to dla nas dużo lepsze rozwiązanie, niż niezabezpieczona pożyczka. Zanim jednak zostanie podjęta ostateczna decyzja upewnijmy się które z tych rozwiązań będzie dla nas faktycznie najlepsze.

Jeżeli już zapoznamy się z rodzajami zabezpieczeń kredytu oraz typami kredytu będziemy wiedzieli na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu. Możemy wówczas skupić się na wyborze tapicerki czy dodatkowych gadżetów do swojego auta. Ponieważ o kredyt możesz być spokojni, z pewnością wybierzemy rozsądne i najlepsze rozwiązanie.