Nasze plany, czy potrzeby są czasem ograniczane przez brak funduszy, a ich realizacja jest odkładana na później z tego powodu. Istnieje jednak sposób na zdobycie potrzebnych środków niemal od zaraz, na przykład w formie kredytu gotówkowego. Jest to kredyt, który może zostać wykorzystany praktycznie na dowolny cel konsumpcyjny, który nie jest powiązany z prowadzaniem działalności gospodarczej. Na rynku jest dość szeroka oferta takich kredytów, ponieważ są one oferowane przez każdy bank. Tak szeroka oferta z jednej strony poszerza możliwość znalezienia najlepszej opcji, ale z drugiej może być nieco uciążliwa. Dlatego też warto posłużyć się na początek jakimś dobrym rankingiem kredytów zawierającym najważniejsze dane, a szczegóły kilku wybranych ofert można już sprawdzić później.
To, na co należy zwrócić uwagę wybierając kredyt to jego koszty oraz warunki spłaty. Od tego bowiem zależy, czy spłata zobowiązania będzie dla nas uciążliwa, czy też nie. Bezpośrednio o kosztach decyduje wysokość oprocentowania kredytu. Oprocentowanie do mieści się zwykle w granicach kilku do kilkunastu procent. Oprocentowanie to jednak może się zmieniać za sprawą zmian wysokości stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeśli wybierzemy opcje z oprocentowaniem zmiennym, to musimy się liczyć z tym, że w czasie trwania spłaty kredytu następnie podwyżka stóp procentowych i oprocentowanie, a więc koszty naszego kredytu wzrosną. Oczywiście sytuacja może również pójść w odwrotnym kierunku i wtedy za kredyt zapłacimy niej. Jest to sytuacja nieco podobna jak w przypadku kredytów walutowych, z tym, że tam głównym czynnikiem decydującym o tym, czy kredyt będzie droższy, czy tańszy jest kurs waluty. Jeśli chcemy uniknąć podwyżki wywołanej zmianami stóp procentowych, to możemy wybrać ofertę z oprocentowaniem stałym. Wtedy oprocentowanie to będzie liczone na podstawie wysokości stóp procentowych w dniu zawarcia umowy i na takiej wysokości już pozostanie do końca spłaty. Jeśli chodzi o warunki spłaty, to najważniejsze jest, aby były one dopasowane do naszych potrzeb. Dla jednej osoby będzie bardziej komfortowym rozwiązaniem spłata kredytu o większych ratach, ale w krótszym czasie, a dla innej przeszkoda nie będzie dłuższy czas spłaty, ale dużą zaleta będą niskie raty nie obciążające zbytnio miesięcznego budżetu. Czasem możliwe jest tez ustalenie indywidualnych warunków spłaty, co wydaje się być rozwiązaniem najbardziej optymalnym.
Bank, zanim udzieli nam kredytu musi upewnić się, ze będziemy w stanie go spłacić, dlatego też sprawdzi naszą zdolność kredytową. Z nią wiążą się różnorakie aspekty. Jednym z nich są dochody. Musza one być względnie stałe i na poziomie zapewniającym bezproblemową spłatę rat. W celu wykazania dochodów może przydatne okazać się odpowiednie zaświadczenie z pracy, czy o innych źródłach dochodu. Kolejna sprawa to zabezpieczenie kredytu, którym może być coraz popularniejsze ubezpieczenie, albo też tradycyjne podżyrowanie przez druga osobę. To, czy i jakie zabezpieczenie jest potrzebne, będzie w dużej mierz zależało od oferty i kwoty kredytu, jaką zamierzamy pożyczyć. Bank może nas również sprawdzić pod katem spłacania naszych poprzednich zobowiązań kredytowych. Wszystkie te informacje na temat zaciąganych wcześniej kredytów, czy pożyczek w banku znajdują się w BIK i bank ma do nich dostęp. Dlatego też warto mieć takie sprawy uregulowane, gdyż oczywiste chyba jest, ze banki bardziej przychylnie będą patrzeć na wniosek kredytowy osoby, która rzetelnie spłaca swoje długi.