Lokata bankowa – najcCzasami się natykamy na pojęcie lokaty bankowej, lecz ciężko nam wytłumaczyć to pojęcie typowo bankowym żargonem. Zatem co to jest lokata bankowa, czym się charakteryzuje i na co powinniśmy uważać? Odpowiedzmy sobie na najczęściej zadawane pytania.
Co to jest lokata bankowa?
Jest to pewnego rodzaju umowa, która jest zawierana pomiędzy klientem i bankiem w celu powierzenia środków pieniężnych. Po zakończeniu umowy środki są wypłacane na konto klienta wraz z odsetkami. Mamy do czynienia z kilkoma rodzajami lokat, gdzie możemy całkowicie zamrozić gotówkę bądź wypłacać z niej małe sumy, aby nie stracić odsetek. Istnieją także lokaty ze zmiennym oprocentowaniem.
Co to jest oprocentowanie lokaty?
Banki dysponują oprocentowaniem w skali roku. W zależności od stopy procentowej zysk będzie naliczany po okresie trwania lokaty. Nie uwzględnia ona podatku od tej kwoty. Aby porównać między sobą poszczególne lokaty warto odwiedzić stronę internetową na której znajdują się odpowiednie porównywarki ofert. Można także obliczyć sumę całkowitego zysku. Dla przykładu inwestujemy 20 tysięcy złotych a nasze oprocentowanie wynosi 1,5% w skali roku. Umowę podpisujemy na 24 miesiące. W skali roku zarobimy na tym 300 złotych a po dwóch latach trwania lokaty nasze konto zasiedli 600 złotych. Dlatego lokaty długoterminowe są bardziej opłacalne.
Oprocentowanie stałe czy zmienne?
W przypadku większych kwot lepsze będzie oprocentowanie stałe. Oprocentowanie zmienne zależy od pewnego współczynnika, który może przynosić przemiennie zyski oraz straty. Banki jednak kombinują tak, żeby wprowadzić oprocentowanie zmienne na lokaty długoterminowe. Jednak nie ma się co zwodzić – jest to bardzo duże ryzyko. Nie tracimy naszych oszczędności, ale czasami może być tak, że po pewnym okresie przestaniemy zarabiać na naszej lokacie. Zmiany stóp procentowych NBP są czasami nieprzewidywalne. Jednak jeśli dobrze się na tym znamy możemy zdecydować się na oprocentowanie zmienne.
Czy pieniądze są bezpieczne?
Tak, są absolutnie bezpieczne. Oczywiście jeśli bierzemy pod uwagę klasyczną lokatę bankową. Środki chroni fundusz gwarancyjny. Oczywiście jeśli mówimy o kwotach, które są mniejsze niż 100 tysięcy euro. W przeciwnym przypadku może nie być tak dobrze. Nigdy nie wiemy kiedy bank ogłosi upadłość. Pozostałe środku powyżej limitu można odzyskać w trakcie postępowania upadłościowego częściej zadawane pytania.