Ludzie cenią sobie szeroki wybór, szczególnie jeśli chodzi o produkty finansowe banków. Dlatego też, banki wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom, stale tworzą nowe produkty finansowe, by ich w pełni zadowolić i spełnić ich oczekiwania. Wiele osób interesuje się obecnie lokatami bankowymi. Lokata to sposób na korzystne pomnożenie swoich oszczędności w banku. Można ją założyć bardzo szybko i prosto, na dowolny okres czasu i na różne oprocentowanie, w zależności od propozycji banku w tej kwestii, na którą się zdecydujemy. Lokaty są bardzo różnorodne i istnieje ich kilka podziałów. Najpopularniejszy podział to lokaty krótkoterminowe i długoterminowe. Ale można je też podzielić na lokaty o stałym oprocentowaniu i o zmiennym oprocentowaniu. Udając się do banku w celu założenia lokaty bankowej, warto zapytać pracownika banku o wszystkie dostępne propozycje lokat i na czym one polegają. Chcąc założyć lokatę przez Internet, warto poszukać informacji na różnych forach internetowych, odnośnie konkretnych propozycji banków w tej kwestii. Jest też wiele nowoczesnych ofert banków w tej kwestii, warto więc się z nimi zawczasu zapoznać.

Lokaty o stałym i zmiennym oprocentowaniu

Jednym z najważniejszych podziałów w odniesieniu do lokat, jest podział na lokaty o stałym oprocentowaniu i lokaty o zmiennym oprocentowaniu. Jak sama nazwa wskazuje, lokaty o stałym oprocentowaniu mają stałe oprocentowanie przez cały okres trwania umowy z bankiem. To jedna z najbardziej bezpiecznych lokat bankowych, bo klient ma pewność, że jego środki będą stale się pomnażały w równym stopniu, bez obaw o spadek stóp procentowych. Zysk na tej lokacie jest gwarantowany, a klient już przy zakładaniu lokaty wie, ile na niej zarobi. To bardzo wygodne i komfortowe dla każdego klienta, dlatego lokaty o stałym oprocentowaniu, są niezwykle popularne. Mogą być zakładane na różne okresy czasu, co także jest ich zaletą, bo klient ma duży wybór. Lokaty o zmienny, oprocentowaniu, rządzą się całkiem innymi wytycznymi. Lokata taka jest opłacalna tylko w jednym przypadku, gdy spodziewamy się, że w czasie trwania naszej umowy, stopy procentowe zostaną podwyższone. W innym wypadku zawsze istnieje ryzyko, że stopy zostaną pomniejszone i możemy stracić na lokacie, którą mamy założoną. Oprocentowanie na takiej lokacie zmienia się właśnie zależnie od tego, jak kierunkują się stopy procentowe.

Lokaty łączone z innymi produktami

Bardzo nowoczesną propozycją banków w kwestii lokat, jest łączenie ich z innymi produktami finansowymi banku. Najpopularniejszym tego typu połączeniem jest połączenie funduszu inwestycyjnego z lokatą. W ten sposób można uzyskać duży wyższy zysk, niż na tradycyjnej lokacie, dlatego wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie. Klient wpłaca do banku pewną sumę pieniędzy. Połowa jest wkładana na lokatę, a druga połowa na fundusz inwestycyjny. W takiej sytuacji zawsze ma się pewność, pomnożenia środków pieniężnych przynajmniej w jednej połowie, a zawsze też istnieje szansa, że uda nam się zarobić duże pieniądze, dzięki funduszowi inwestycyjnemu. Popularna jest także opcja lokaty inwestycyjnej, którą w ofercie ma coraz więcej banków. Na takiej lokacie oprocentowanie jest dużo wyższe, niż na standardowych lokatach, można więc na niej więcej zarobić. Dużą zaletą tej opcji jest, zwrot kapitału po zakończeniu trwania umowy, nawet jeśli nie uda się na niej zarobić dodatkowych pieniędzy. W każdym razie takie łączenie lokat z innymi produktami bankowymi, jest bardzo opłacalne dla klienta, szczególnie jeśli porówna się takie oferty do tradycyjnych lokat.