Kredyt samochodowy to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów na finansowanie sobie dobra jakim jest samochód. Zawarcie umowy kredytowej, to często zobowiązanie na dłuższy okres, niekiedy nawet kilkunastu lat – w zależności od wartości auta i wysokości kredytu. Biorąc to pod uwagę należy zastanowić się czy w ogóle chcemy wziąć kredyt i będziemy w stanie rzetelnie go spłacać. Co jednak gdy się rozmyślimy?

Czy można odstąpić od umowy kredytu samochodowego?

Finansowanie sobie samochodu przy pomocy kredytu to bardzo popularne wyjście. Często, gdy wymarzony pojazd pozostaje w sferze marzeń, można postąpić zbyt pochopnie podejmując decyzję o wzięciu kredytu samochodowego. Górę wtedy biorą emocje, które z czasem opadają.

Decydując się na taki krok trzeba zachować ostrożność i przede wszystkim posiadać choćby podstawową wiedzę na jego temat, gdyż podpisanie umowy kredytowej może z czasem okazać się błędną decyzją. Może się zdarzyć, że losy w życiu potoczą się inaczej i pojawi się problem ze spłatą kredytu. Na szczęście istnieje wtedy wyjście ewakuacyjne, które jest furtką do odstąpienia od umowy kredytu samochodowego.

Jak przebiega procedura odstąpienia od umowy kredytu?

Zgodnie z polskim prawem, kredyty samochodowe do wysokości wartości równej 255 550 złotych podlegają ustawie o prawie konsumenckim. Dzięki tym regulacjom kredytobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy kredytu samochodowego w ciągu 14 dni od jej zawarcia bez podania przyczyny.

Należy jednak pamiętać, że nie wiąże się to z dodatkowymi opłatami, a jedynie z uregulowaniem odsetek za okres, w którym nabywca mógł korzystać z kredytu. Ponadto kwota udzielona w kredycie powinna wrócić do banku w określonym terminie.

W przypadku, gdy pieniądze są bezpośrednio z banku przelewane na konto dealera, otrzymuje on kopię pisma zawierającego odstąpienie od umowy i musi zwrócić pieniądze na konto banku, a kredytobiorca auto dealerowi.

Kiedy bank może odstąpić od umowy?

Również banki mają możliwość odstąpienia od umowy kredytu. Powodem do tego może być niedotrzymanie lub naruszenie przez nabywcę warunków kredytu. Termin wypowiedzenia w takim przypadku wynosi 30 dni.

Jednak w przepisach polskiego prawa istnieje zapis umożliwiający skrócenie tego okresu do 7 dni. Jest to możliwe w przypadku ogłoszenia, przez nabywcę, upadłości konsumenckiej.