Świat, w którym żyjemy, oparty jest o prawa wolnej gospodarki. W związku z tym opiera się on na pieniądzach – na walucie. Czy się nam to podoba, czy nie, w świecie tym sukces w dużej mierze związany jest z tym, jak wiele pieniędzy potrafimy zarobić i posiadać. Od tego zależne jest to, na jakim poziomie żyć będziemy, jaka czeka nas przyszłość, a co ważniejsze – jakie życie zapewnimy naszym dzieciom. Dlatego też tak bardzo większości z nas zależy na tym, żeby znaleźć jak najlepszą pracę, odłożyć jak najwięcej pieniędzy, zapewnić godziwy byt naszej rodzinie, postawić dom, posłać dzieci na studia i tym podobne. W związku z tym – warto zacząć oszczędzanie jak najszybciej, żeby jego efekty były jak najlepsze. Im wcześniej zaczniemy – tym lepiej dla nas.

Oszczędzać nie można jednak ot tak, bez przemyślenia. To byłaby strata potencjału naszych pieniędzy. Warto taki ruch przemyśleć. W internecie łatwo znaleźć można porównywarki lokat bankowych, ale zanim się za to zabierzemy – powinniśmy rozeznać się nieco w temacie samych lokat. Tym, co wiedzieć powinniśmy na samym początku, jest to, na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze lokaty. Przede wszystkim na jej oprocentowanie. Im będzie ono niższe, tym gorzej dla nas, bo mniej zarobimy. Bardzo ważna jest też długość trwania lokaty. Jeśli bowiem bez namysłu podpiszemy umowę na 15 lat, a potem okaże się, że za kilka lat będziemy chcieli pieniądze z lokaty podjąć, okaże się, że utracimy w ten sposób wszystkie nasze odsetki. Tak robić nie powinniśmy – pieniądze są zbyt ważne, by ot tak je trwonić i nie liczyć się ze stratami.

Lokata progresywna – dobra opcja, czy nie?

W przypadku, gdy nie wiesz kiedy będziesz chciał wycofać pieniądze z lokaty – po prostu zdecyduj się na lokatę progresywną. W przypadku takiej lokaty pieniądze możesz zawsze wycofać i nie stracisz ani złotówki ze swoich odsetek. Oczywiście minusem jest tutaj to, że oprocentowanie rośnie na takiej lokacie wraz z upływem czasu – mniejsze jest na początku, dużo wyższe na końcu. Dlatego nawet w przypadku lokaty progresywnej – jeśli nie musisz wypłacać pieniędzy przed jej zakończeniem – lepiej zostaw je tam do końca – dużo więcej na tym zarobisz.

A może doradca finansowy?

Lokaty bankowe są więc, jak widać różne. Przed wybraniem się do placówki bankowej powinniśmy dobrze zastanowić się nad naszymi oczekiwaniami, a także obejrzeć dostępne oferty różnych banków. Jeśli możemy sobie na to pozwolić – możemy także zatrudnić doradcę finansowego, który lepiej objaśni nam pewne mechanizmy. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcemy odłożyć dość sporą kwotę. Przy kilku tysiącach możemy spokojnie polegać na własnej ocenie.