Świat byłby o wiele piękniejszy, gdyby nie podatki. Niestety w dzisiejszych czasach opodatkowane jest niemal wszystko. Zapłacimy nawet podatek od lokaty bankowej. Na pierwszy rzut oka mogłoby nam się wydawać, że jeśli lokujemy swoje własne pieniądze nie powinniśmy płacić od tego państwu żadnego podatku. Są to nasze pieniądze, które sami zarobiliśmy i powinniśmy mieć prawo zrobić z nimi, co tylko chcemy. Niestety nasza szara rzeczywistość jest zupełnie inna. Lokatę bankową zakłada się po to, aby nie stracić na naszym kapitale przez inflację. Bardzo często inflacja doprowadza do sytuacji, kiedy zamiast zyskać na lokowaniu pieniędzy możemy na nich stracić. Podatki są niezbędna, aby państwo mogło dobrze prosperować i trzeba się z tym pogodzić. Politycy robią wszystko, aby znaleźć coraz to nowsze podatki. Strach pomyśleć, co będzie za kilka lat. Może przyjdzie nam płacić podatek za samo to, że żyjemy. W 2001 roku został wprowadzony podatek od zysków kapitałowych. To właśnie on przyczynił się do tego, że musimy zapłacić podatek od odsetek. Jest to tak zwany podatek Belki. Jego nazwa związana jest z działającym w owym czasie ministrem finansów.

Lokaty antybelkowe.

Jak wiadomo nikt nie lubi płacenia podatków, a zwłaszcza jeśli są to podatki od naszych oszczędności. Właśnie to przyczyniło się do powstania tak zwanych lokat antybankowych. Dzięki nim można uniknąć konieczności zapąłcenia podatku Belki, który wynosi aż 19%. Jest to dosyć duży podatek. Lokaty antybelkowe pozwalają uniknąć podatku. Ordynacja Podatkowa wporwadziła przepisy, które mówią, że jeżeli kwota odsetek z lokaty nie przekroczy 2,50 wówczas nie zapłacimy podatku. Kwota 2,50 według prawa powinna zostać zaokrąglona w dół do 2 złotych, a podatek belki od tej sumy wyniesie wówczas 38 groszy. Według ordynacji podatkowej podatek poniżej 50 groszy zaokrągla się do zera i tym samym nie ma konieczności płacenia podatku Belki. Na takiej zasadzie działa lokata jednodniowa. Nie przekracza się podatku wolnego z opłaty Belki i tym samym nasze odsetki z lokaty są w całości dla nas. Może jest to nieco skomplikowane, ale pozwala na uniknięcie podatku, a jak wiadomo nic nie ucieszy każdego z nas jak możliwość uniknięcia jakiejkolwiek opłaty dla państwa. Takie unikanie podatku Belki było w pełni wykorzystywane do 2012 roku. Wówczas zmieniono Ordynację Podatkową. Zaczęto zaokrąglać kwotę podatków nie w dół, a w górę i w przypadku naszych 2,50 złotych kwota została by zaokrąglona w górę do 2,5 złotych i tym samym podatek od zysku wyniósł by już 0,475 zł i zaokrąglono by go do 48 groszy. Przepisy te przyczyniły się do tego, że z rynku zniknęły lokaty antybelkowe.

Mamy dostępne co prawda lokaty jednodniowe, ale nawet w ioch przypadku nie uda nam się uniknąć zapąłcenia podatku od zysku. Jak widać rząd zrobił wszystko, aby każde zyski były opodatkowane i abyśmy zarobili nie tylko my, ale i państwo. Jest to krzywdzące, że naszymi oszczędnościami musimy się z kimś dzielić, ale jeśli tego nie zrobimy złamiemy tym samym prawo. Podatek od zysku do tej pory wynosi 19%. Oblicza się go w momencie kapitalizacji odsetek i zaokrągla te odsetki w górę do jednego grosza. Od takiej zaokrąglonej kwoty odsetek naliczas ie podatek. Jeżeli podatek ten wyniesie 1,231 zł zaokrąglony zostanie do 1,234 zł. Chociaż baki i klienci chcieli by uniknąć podatku Belki obecnie nie jest to w żaden sposób możliwe. Chcąc uniknąć straty kapitału przez inflację trzeba szukać lokat, które posiadają jak największe oprocentowanie. W internecie można bez problemu znaleźć aktualne rankingi lokat bankowych i znaleźć taką z jak najbardziej korzystnym oprocentowaniem.