Pozyskiwanie kredytów to bardzo popularna forma wsparcia budżetu gospodarstwa domowego. W jaki sposób wygląda jednak sytuacja przeciętnego kredytobiorcy w kraju? Czy trudno pozyskać kredyt gotówkowy, czy warto współpracować wyłącznie z bankami detalicznymi i dopełniać wielu formalności? W artykule zobaczysz, jakie możliwości stoją przed kredytobiorcami w Polsce.

Podczas podpisywania umowy o kredyt gotówkowy doradca finansowy w każdym przypadku bada zdolność kredytową klienta. Na zdolność kredytową składa się wiele czynników. Najważniejsze z nich to stabilność dochodów i rodzaj umowy o pracę, wielkość zarobków, struktura wydatków gospodarstwa domowego, jakość danych w Biurze Informacji Kredytowej i w Biurze Informacji Gospodarczej. Banki detaliczne odmawiają kredytów klientom ze złą zdolnością kredytową i z negatywną historią spłaty dotychczasowych zobowiązań. Nie tylko banki decydują o takim postępowaniu. Banki detaliczne podlegają konkretnym normom prawnym. Wskazane normy mają zabezpieczyć cały system finansowy w kraju. Kredytobiorca odrzucony przez bank detaliczny ma jednak kilka dróg działania. Najprostsza to współpraca z parabankami. Akurat w parabankach twoja dotychczasowa historia kredytowa praktycznie nie ma znaczenia. Z reguły jednak za kredyt płacisz nieco więcej niż w banku detalicznym, ponosisz opłaty za przygotowanie wniosku, często prowizje, a nawet składki na ubezpieczenie. Parabanki to jednak nie ostatnia droga do pozyskania dodatkowych pieniędzy. Masz jeszcze do czynienia z pożyczkami udzielanymi na zasadach „społecznościowych”. Aukcje pożyczek społecznościowych zyskują coraz większą popularność. Niestety otrzymanie całej sumy wymaga więcej czasu. Musisz również dobrze uzasadnić potrzeby, kontaktować się z inwestorami indywidualnymi przez multimedialny panel, dopełnić formalności związanych z przedstawieniem skali zarobków.

Sytuacja kredytobiorcy w Polsce jest coraz lepsza. Niestety restrykcyjne normy udzielania kredytów w bankach detalicznych stają się coraz trudniejsze do zaakceptowania przez standardowego klienta. W każdym razie branża kredytów gotówkowych rozwija się, a kredytobiorca ma dostęp do wielu ciekawych instrumentów wsparcia budżetu gospodarstwa domowego.