Produkty bankowe są niezwykle zróżnicowane, tak by zostały zaspokojone wszystkie potrzeby klientów w każdym wieku i o różnych preferencjach. Wszystkie te produkty są związane z pieniędzmi i ich obrotem. Najważniejszym produktem bankowym jest konto, na którym trzymamy pieniądze i zarządzamy nimi w dowolny sposób. Jednak poza kontem osobistym, są też inne ciekawe produkty, które cieszą się powszechnym zainteresowaniem. Do nich na pewno należą lokaty bankowe, których obecnie wybór jest bardzo duży. Nie jest trudno taką lokatę założyć, nie trzeba też spełniać żadnych wygórowanych wymagań. Banki jako tako, nie mają większych warunków dla klienta, chcącego taką lokatę założyć.

Przede wszystkim aby założyć lokatę, należy mieć ukończone 18 lat i być osobą w pełni władz umysłowych. Nie trzeba być stałym klientem banku, ale przy zakładaniu lokaty, konieczne jest także założenie konta w danym banku. Zakładając lokatę należy okazać dowód tożsamości, a co najważniejsze przekazać na lokatę sumę w dowolnej kwocie. Jednak co do tej kwoty, banki często mają swoje wymagania. Każda lokata ma jakąś minimalną kwotę, jaką należy wpłacić na nią. To właśnie odróżnia lokaty od kont oszczędnościowych, gdzie nie ma wytyczonej minimalnej kwoty wpłaty. Niektóre lokaty mają dosyć wysokie minimum w tej kwestii, ale zdarzają się też lokaty, na które można wpłacić już nawet 500zł. Od kwoty minimalnej zależy jak dużo się na lokacie zarobi, dlatego też kwoty te różnią się w przypadku lokat długoterminowych i lokat krótkoterminowych.

Zakładanie lokaty krok po kroku

Aby założyć lokatę, należy udać się do banku. Jako, że każdy bank ma takie produkty finansowe w swojej ofercie, należy najpierw podjąć decyzję, który bank ma najciekawszą propozycję. W banku pracownik przekaże nam do wglądu całą ofertę lokat, dostępnych aktualnie w ofercie. Należy je szczegółowo przestudiować, zadać pytania jeśli jakieś zagadnienia są dla nas niezrozumiałe i niejasne. Potem wystarczy już tylko zdecydować się na jedną ofertę, przedłożyć dokument tożsamości i podpisać umowę z bankiem. Ostatnim krokiem jest przekazanie pieniędzy na lokatę. Można pieniądze te wpłacić gotówką w oddziela bankowym, albo wykonać przelew ze swojego rachunku osobistego.