Obecnie niemalże wszystko można kupić na raty. Dlatego też z pewnością dobrze jest  wiedzieć na ten temat nieco więcej. Wiele osób twierdzi że zakupy na raty to całkiem coś innego niż kredyt gotówkowy, są niestety w dość dużym błędzie. Zakupy na raty to także forma kredytu, różni się on jedynie sposobem jego realizacji. Podczas gdy staramy się o kredyt gotówkowy, często musimy się udać do oddziału banku, poczekać na rozpatrzenie wniosku i często dostarczyć wiele niezbędnych dokumentów, jak na przykład zaświadczenie o zarobkach. Dlatego często czas oczekiwania na decyzję banku dość znacznie się wydłuża. Jednak wtedy klient do ręki otrzymuje wnioskowaną kwotę pieniędzy, często nawet nikt nie pyta,  na jaki cel są mu one potrzebne. 

Gdy mowa o zakupach na raty przede wszystkim podjęcie decyzji o możliwości takiego zakupu jest niezwykle szybkie. Bardzo często wystarczy jedynie kilka minut, aby widzieć, czy klient ma ją przyznaną. Jednak zakupy na raty od tradycyjnego kredytu w banku odróżnia to, iż klient najpierw wybiera produkt, którego zakup  ten sposób go interesuje, a następnie jest wysyłany wniosek o możliwość kredytowania zakupu tego produktu za wskazaną sumę. Dlatego na raty zazwyczaj można kupować już produkty o wartości 500 złotych. Oczywiście w wielu sklepach bez problemu można na raty kupić więcej przedmiotów, wtedy umowa kredytowa obejmuje ich łączną wartość. Jednakże osobą która otrzymuje pieniądze nie jest klient, lecz sklep, który umożliwił mu zakupy na raty. Bank przelewa pieniądze na konto sklepu, zaś klient otrzymuje umowę do podpisu. Oczywiście towar zazwyczaj jest wydawany od ręki. Ponadto bez problemu od razu można się dowiedzieć, ile rat trzeba będzie zapłacić i jaka będzie wysokość każdej z nich. 

Należy jednak pamiętać, iż o ile w przypadku kredytów gotówkowych często mamy możliwość wyboru dość długiego okresu kredytowania, o tyle w przypadku zakupów na raty okres ten jest znacznie krótszy. Zazwyczaj maksymalny nie może przekroczyć dwóch lat, najczęściej jednak decydujemy się na raty na okres roku czasu.  Na pewno jednak taka forma zakupów ma swoje zalety, ponieważ wtedy kredyt który jest na ten cel przyznany, jest najczęściej znacznie niżej oprocentowany. O ile w przypadku kredytów gotówkowych średnio jest to kilkanaście procent, w niektórych bankach zakupy na raty to oprocentowanie kredytu jedynie w wysokości kilku procent. Wiele osób stwierdza, iż jest to bardzo wygodna forma nabywania nowych produktów, niektórzy co pewien czas decydują się n nowe zakupy. Jednak należy ostrożnie zawierać nowe takie umowy, każda top bowiem konieczność spłaty zobowiązania, dlatego należy uważać, aby nie doprowadzić do sytuacji, w której wysokość rat przekroczy nasze możliwości spłaty. 

Obecnie bardzo często klienci  sklepie mają możliwość wyboru, jak chodzi o to, w którym banku chcą zaciągnąć kredyt. Jest to dla nich bardzo korzystne, mogą mieć bowiem różne warunki i wysokości opłat. Często także jest tak, że bank dla osób które mają u nich konto oferuje atrakcyjne rabaty, dlatego wtedy na pewno dla nich dobrze jest, jeżeli zdecydują się na wybór swojego banku.  Coraz popularniejsze stają się dzisiaj także zakupy online, dlatego też nie dziwi fakt, że w takich sklepach także obecnie bez problemu możemy dokonać zakupów na raty. Wtedy wniosek jest wysyłany online i zazwyczaj decyzja jest podejmowana od razu.  Każdy kto korzystał z takiej formy kupowania na pewno stwierdzi, że jest to przede wszystkim bardzo wygodne, a gdy chodzi o związane z tym koszty, z pewnością nie można ich zaliczyć do najdroższych.